Najnowsze

  • 8 maja 2024
  • wyświetleń: 147

Własna firma w Holandii, Belgii, Niemczech czy Polsce?

Materiał partnera:

Zakładanie firmy to zawsze duże wyzwanie. Bez względu na kraj, w którym firma powstaje, wiąże się nie tylko z pewnym ryzykiem, ale też z koniecznością spełnienia określonych wymagań. W różnych krajach należących do Uni Europejskiej proces ten wygląda nieco inaczej. Przyjrzyjmy się formalnościom związanym z zakładaniem firmy w Holandii, Niemczech, Belgii i Polsce.

fryzjer w Holandii


Zakładanie firmy w Holandii - proces przyjazny dla przedsiębiorcy



Założenie firmy w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, który nie wiąże się z wieloma formalnościami. Najważniejszym zadaniem przyszłego przedsiębiorcy jest rejestracja w Holenderskiej Izbie Handlowej (Kamer van Koophandel). Co ważne, można to z łatwością zrobić online, dzięki czemu załatwienie sprawy odbywa się szybciej i nie wymaga osobistego stawienia się w urzędzie. Każda firma w Holandii musi posiadać Handelsregisternummer (odpowiednik REGON), a także zgłosić się do UWV (urzędu do spraw ubezpieczeń społecznych) i złożyć wniosek o uzyskanie numeru płatnika składek (odpowiednik NIP). Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach zakładając firmę w Holandii, trzeba dostarczyć dodatkowe dokumenty takie jak pozwolenie na prowadzenie określonej działalności.

Działalność w Niemczech - przejrzysty proces, ale wiele dokumentów



Zakładanie firmy w Niemczech jest procesem przejrzystym, jednak wymaga zgromadzenia wielu dokumentów. W zależności od rodzaju działalności należy wybrać, czy będzie to spółka osobowa lub kapitałowa, czy firma jednoosobowa. Niezbędne jest posiadanie konta bankowego i adresu w Niemczech, a także uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej. W niektórych przypadkach konieczne jest dodatkowe uzyskanie licencji. Każdy przyszły przedsiębiorca musi przygotować biznesplan. Osoby wykonujące wolny zawód nie muszą rejestrować swojej działalności, natomiast wszyscy pozostali muszą zgłosić się do odpowiedniego urzędu, który w zależności od landu może mieć inną nazwę: Gewerbeamt lub Ordnungsamt. Podobnie jak w przypadku zakładania firmy w Holandii, wiele formalności można obecnie załatwić online.

Belgia - długi proces zakładania firmy



W Belgii przedsiębiorcy, którzy chcą założyć firmę, muszą przejść przez wiele formalności, a cały proces może się okazać bardzo długi. Jeśli będzie to jednoosobowa działalność, wymagana jest rejestracja w Krzyżowym Rejestrze Przedsiębiorstw (Crossroads Bank for Enterprises) i uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (VAT). Podobnie jak przy zakładaniu firmy w Holandii i Niemczech rejestracja jest możliwa online. Sprawa komplikuje się w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, ponieważ konieczne jest wówczas sporządzenie aktu założycielskiego w formie notarialnej. Oprócz tego, jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, powinien zarejestrować się jako pracodawca.

Własna firma w Polsce - początki są proste



W Polsce przyszły właściciel firmy musi zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i uzyskać NIP oraz REGON. I w tym przypadku również możliwa jest elektroniczna rejestracja. Konieczne jest posiadanie rachunku bankowego, a czasami również uzyskanie dodatkowych koncesji lub zezwoleń. Żeby móc regulować wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem, trzeba zgłosić się do ZUS, a w przypadku przekroczenia limitu obrotów należy zarejestrować się jako płatnik VAT.

Założenie własnej firmy w Holandii, Belgii, Niemczech i Polsce nieco się różni, ale ważne jest, by dokładnie zapoznać się z całym procesem i nie popełnić błędów. Prowadzenie działalności w każdym z tych krajów ma zalety, ale wiąże się też z wyzwaniami.