Wiadomości

  • 9 maja 2024
  • wyświetleń: 1463

Kiedy naczyniak jest groźny?

Materiał partnera:

Naczyniaki to jedne z najczęstszych wad wrodzonych, pojawiające się na powierzchni skóry. Część z nich objawia się tuż po urodzeniu i znika samoistnie około 10. urodzin, ale zdarza się, że występują dopiero w wieku dorosłym. Choć zazwyczaj to łagodne zmiany nowotworowe, które nie wymagają leczenia, mogą mieć również charakter złośliwy. Jak wygląda naczyniak i kiedy może być niebezpieczny dla zdrowia?

naczyniak leczenie laserem


Czym jest i jak wygląda naczyniak?



Naczyniak to rodzaj niezłośliwej zmiany o podłożu nowotworowym, rozwijającej się z komórek tworzących naczynia krwionośne włosowate, limfatyczne lub żylne. Może występować w obrębie różnych części ciała - m.in. na skórze, w tkance podskórnej, a niekiedy również w tkance narządów wewnętrznych lub kościach.

Spory odsetek naczyniaków dotyczy wieku dziecięcego - albo się z nim rodzimy, albo pojawiają się w ciągu pierwszych miesięcy życia. Zdarza się, że naczyniak towarzyszy chorobie genetycznej bądź przewlekłej lub jest odpowiedzią na przebyty uraz mechaniczny czy zakażenie bakteryjne.

Naczyniaki najczęściej przybierają postać zmian skórnych w okolicy głowy i szyi, manifestując się jako czerwone lub fioletowe grudki bądź wypukłe plamy o średnicy kilku milimetrów. Często są miękkie w dotyku. W zależności od typu naczyniaka może być bardziej podatny na krwawienie lub stwarzać ryzyko powikłań.

Naczyniaki wewnętrzne są zdecydowanie trudniejsze do zauważenia, nie dają w zasadzie żadnych objawów i najczęściej są wykrywane podczas badania USG.

Rodzaje naczyniaków



Główny podział obejmuje naczyniaki wrodzone - pojawiające się w wieku niemowlęcym lub dziecięcym - oraz nabyte, np. powstałe w wyniku urazu. Drugie rozróżnienie dotyczy charakteru zmiany - tu wyróżnia się naczyniaki łagodne, niewymagające leczenia, ale nie zawsze znikające samoistnie, oraz złośliwe.

Naczyniaki niezłośliwe to m.in.:

  • naczyniak płaski — jeden z najczęstszych, wrodzonych naczyniaków skórnych. Przybiera postać płaskich, czerwonych lub różowych plam, o różnej wielkości i kształcie. Zazwyczaj pojawia się na twarzy, ale zdarza się, że lokalizuje się na innych częściach ciała,
  • naczyniak jamisty — charakteryzuje się obecnością poszerzonych naczyń krwionośnych, wypełnionych krwią. Pojawia się na skórze, przybierając postać bladoczerwonych lub niebieskich guzków, przeważnie obejmujących jedną stronę ciała. Jednak w niektórych przypadkach może także występować w tkance narządów wewnętrznych, np. wątroby czy układu nerwowego, i powodować poważne dolegliwości, nawet napady padaczkowe czy porażenie kończyn,
  • naczyniak gwiaździsty — ma charakterystyczny gwiazdkowaty kształt — czerwonej plamki na twarzy lub skórze ciała, od której odchodzą promieniście drobne naczynka. Najczęściej pojawia się u dzieci i młodych kobiet.


Czy naczyniaki wymagają leczenia?



Jeśli naczyniak szybko rośnie lub zmienia swój wygląd, może to świadczyć o jego złośliwym charakterze. Taka zmiana wymaga natychmiastowej oceny lekarza i podjęcia leczenia, aby zapobiec rozwojowi choroby oraz związanych z nią powikłań.

Jeśli mamy do czynienia z naczyniakiem łagodnym, zlokalizowanym na powierzchni skóry, np. twarzy, który nie zniknął samoistnie i powoduje dyskomfort u pacjenta, może zostać usunięty laserowo w klinice medycyny estetycznej, takiej jak Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy.

Na czym polega laserowe usunięcie naczyniaka?



Jeśli zmiana naczyniowa zostaje zakwalifikowana do usunięcia, najczęściej będzie to zabieg laserem. Urządzenie wykorzystywane w Bieńkowscy Clinic jest obecnie najnowocześniejszym i najefektywniejszym laserem naczyniowym w swojej klasie. Dzięki emitowaniu fali o podwójnej długości 532/1064 nm umożliwia pozbycie się zarówno powierzchniowych, jak i głębokich zmian.

Wysokoenergetyczne światło, emitowane przez laser jest absorbowane przez melaninę i hemoglobinę obecne w naczyniakach krwionośnych. W efekcie dochodzi do wytworzenia ciepła powodującego fotokoagulację krwi, a co za tym idzie, zamknięcie i stopniowe absorbowanie naczyniaka.

Sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny. W zależności od wielkości i głębokości naczyniaka wymaga od jednej do kilku sesji - decyduje o tym lekarz. Efekty terapii laserem są trwałe.